Blog > Komentarze do wpisu

Dobre serce posiadają tylko dobrzy ludzie. A w związku z tym, że każdy jest dobry, każdy z nas umie przebaczać.

                Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich bardzo często się nam dziwi, że potrafimy komuś wybaczyć nawet największą krzywdę, którą ktoś nam wyczynił. Druga zaś uważa, że człowiekowi pewnych rzeczy po prostu nie da się wybaczyć. I ja nie zaprzeczam, bo z doświadczenia wiem, że czasami trudno, by przez nasze usta przeszły słowa : „wybaczam ci”, znając nasze cierpienie, przez które musieliśmy przejść, znając to, co musieliśmy przeżyć, by móc się z tego otrząsnąć.
Czas jest wrogiem przebaczenia. Im dłużej trwa okres zgrozy, tym ciężej jest przebaczyć. Dlatego tylko silnym ludziom powierzone zostało odpuszczanie win. Kiedy ktoś nas mocno skrzywdzi, zaczynamy się zastanawiać „dlaczego”. Wtedy bardzo go nienawidzimy, bo wychodzimy z założenia, że nie znamy powodu jego ataku na nas. Z czasem to całe „nienawidzenie” przechodzi i, albo staje się czymś normalnym z naszej strony, albo rodzi się w obojętność, albo po prostu już o tym nie myślimy. Najlepiej by było, gdyby nikt nie czekał i od razu przepraszał, i od razu wybaczał. Ale niektórzy potrzebują czasu, by zrozumieć swój błąd.  
Kiedy już jesteśmy obojętni na tę wyrządzoną krzywdę, zaczynamy myśleć właśnie o wybaczeniu tej osobie. Niektórzy z nas rozumieją, bo sami kiedyś zachowali się podobnie, niektórzy jednak uważają, że są idealni i nigdy w życiu nie wyrządzili nikomu żadnej szkody. Oczywiście, krzywdy można podzielić.  Sama musiałabym się mocno zastanowić, czy umiałabym wybaczyć komuś, gdyby odbił mi męża. Z pewnością tak, jeśli ja znalazłabym kogoś lepszego niż poprzedni, bo jeżeli coś się kończy, to znaczy, że nie powinno się po prostu zacząć. A jeżeli ktoś nas zostawia, to uczucia powoli ustają i powracają z podwojoną siłą, ale już nie do tej samej osoby, lecz tej, która jest nas godna. Ale jeżeli przez cały czas byłabym sama, nie mogłabym patrzeć na swojego męża i jego nową dziewczynę. 

                Jeśli chodzi o wybaczanie, to jest ono bardzo ważne w naszym życiu, bo każdy zasługuje na drugą szansę. Każdy, ale oczywiście nie damy jej osobie, która nawet tego od nas nie oczekuje. Dlatego nie możemy mierzyć ludzi jedną miarą, bo jeśli poznaliśmy w życiu kogoś złego, to nie znaczy, że każdy jest zły. A przebaczanie innym w końcu do nas wróci, bo my również grzeszymy i również żałujemy. No i potem również oczekujemy drugiej szansy, dlatego nauczmy się wybaczać. Nawet największe krzywdy. Bo przecież jesteśmy tylko ludźmi. I w najgorszych momentach polegamy właśnie na innych. Najważniejsze, że wybaczając innym nic nie tracimy. Bo nawet jeśli nie skorzysta z naszego dobrego serca, to mamy nauczkę na przyszły raz. Ale jeżeli skorzysta, może stać się naszym najlepszym przyjacielem.  


poniedziałek, 11 sierpnia 2014, olciks
Tagi: wybaczanie

Polecane wpisy